SEVGİLİ DOSTLARIM

Sevgili Dostlarım,

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine normal süresi içinde tam 10 ay kaldı. Bu demektir ki artık seçim sathı mailine girilmiştir.

Yapılan anketler ve nihai sonuç artık ortadadır!

Kararsızlar tabir edilen oyların dağıtılmamış haliyle Cumhur ittifakı +- %30 bandında, Millet ittifakı +- %30 bandında ve dengeyi belirleyecek olan HDP ise +- %10 bandındadır.

Bu netice şunu göstermiştir ki sandığa gitmeyi düşünmeyen ya da yeni bir adres arayan yaklaşık %30’luk bir seçmen kitlesi vardır…

Bu kitle kararsız değil bilakis mevcutlar hakkında kararını vermiş olan, anket firmaları tarafından rasgele dağıtılması mümkün olmayan, ana belirleyici ve dikkate alınması gereken ciddi bir oy potansiyelidir. 10 aylık süreçte de giderek artış göstermesi olasıdır.

Bu potansiyele muhatap olabilecek üçüncü bir ittifak bir anda HDP’yi belirleyici olmaktan çıkaracak ve tüm dengeleri altüst ederek yaratacağı heyecan ve umutla kısa bir sürede ülkenin kaderini belirleyecek en önemli unsur haline gelecektir. Söylem ve kucaklayıcı politikalarda başarılı olduğu takdirde ise tercih edilme oranı giderek artacaktır.

Yeter ki mevcut ittifakların dışında kalan ve uzlaşı ihtimalleri mümkün olan siyasi partiler ivedi olarak bu gerçeğin farkında olsunlar ve tüm egolarından arınarak ülkenin ali menfaati için bir araya gelmeyi başarsınlar.

Rahmetli Süleyman Demirel’in dediği gibi siyasette 24 saat çok uzun bir süredir…

Umarım AKP kaybetme korkusu içinde seçimin olağan sürecini ve demokratik akışı kesintiye uğratacak, bir kurguyla manipüle edecek ya da ortadan kaldıracak mücbir bir eylem planı devreye sokmaz!

Her türlü oyuna hazırlıklı olmalı ve asla taviz vermeden ülkenin milli menfaatleri neyi gerektiriyorsa sonunda onu yapmalıyız…

(Not: Üçüncü ittifak konusunda yazdıklarıma kimse kırılmasın zira bu doğal bir sonuçtur ve Millet İttifakı’nın bileşenlerini 6 ile sınırlamasının ve daha kucaklayıcı geniş bir ittifak yolunu seçmeyişinin kısır bir neticesidir. Maalesef CHP’ye yaptığım ikazlar hep yanıtsız kalmıştır. Gönlüm biran önce bu yanlıştan dönülmesi ve hep birlikte olunmasından yanadır…)

Dr. Vecdet Öz